📊 SkorMerkez Analiz · Derbi Analizi

Arsenal - Chelsea Derbisi Sayılarla: Son 20 Maçın Analizi

SkorMerkez Analiz Masası · Son maç: 6 Eylül 2026 · Güncelleme: 7 Kasım 2026 · Londra Derbisi
ℹ️ Bu analiz maç verilerinden otomatik üretilmiş, SkorMerkez editörünün sorumluluğundadır. Reklam ve bahis ortaklığı yoktur. Yöntem · Sözlük
13Arsenal galibiyeti
4Beraberlik
3Chelsea galibiyeti
3,05Maç başı gol
%45Ev sahibi galibiyeti
1Geri dönüş
SonuçlarEv sahibi avantajıİlk yarıSkorlar ve serilerSezon sezonOyun ve dakikalarGolcülerHoca & hakemDramatik derbilerMaç listesi

Arsenal - Chelsea rekabetinin 29 Aralık 2019 ile 6 Eylül 2026 arasında oynanan son 20 resmî maçını sayılarla inceledik. Bu dönemde Arsenal 13 galibiyet alırken Chelsea 3 kez kazandı; 4 maç berabere bitti. Toplam 61 gol atıldı (Arsenal 40, Chelsea 21), maç başına ortalama 3,05 gol düştü. Maçların 15 tanesi Premier League, 2 tanesi League Cup, 2 tanesi Friendlies Clubs, 1 tanesi FA Cup kapsamında oynandı.

🏆 Sonuç dağılımı

Arsenal galibiyeti: 13 (%65)Beraberlik: 4 (%20)Chelsea galibiyeti: 3 (%15)20maçArsenal galibiyeti13%65Beraberlik4%20Chelsea galibiyeti3%15
Sonuç dağılımı — son 20 derbi
💡 Bu ne demek? Halkanın her dilimi bir sonuç türünün payı. Yeşil ve mavi dilimler birbirine yakınsa rekabet dengeli, biri baskınsa o takım bu dönemde üstün demektir. Sözlük →

🏟️ Ev sahibi avantajı var mı?

20 maçın 9'unda ev sahibi kazandı, 7'sinde deplasman takımı galip geldi, 4 maç berabere bitti; yani ev sahibi avantajı var ama belirleyici değil. Kendi sahasında Arsenal 12 maçta 9 galibiyet, 0 beraberlik, 3 mağlubiyet aldı; Chelsea ise evinde 8 maçta 0 galibiyet, 4 beraberlik, 4 mağlubiyet yaşadı. Arsenal kalesini 6 maçta, Chelsea 1 maçta gole kapattı.

ArsenalChelseaEvinde galibiyetArsenal · Evinde galibiyet: 9Chelsea · Evinde galibiyet: 090Evinde beraberlikArsenal · Evinde beraberlik: 0Chelsea · Evinde beraberlik: 404Evinde mağlubiyetArsenal · Evinde mağlubiyet: 3Chelsea · Evinde mağlubiyet: 434Deplasmanda galibiyetArsenal · Deplasmanda galibiyet: 4Chelsea · Deplasmanda galibiyet: 343Gol yemeden bitirdiği maçArsenal · Gol yemeden bitirdiği maç: 6Chelsea · Gol yemeden bitirdiği maç: 161
Ev sahibi – deplasman karnesi
💡 Bu ne demek? Her satırda sol çubuk soldaki takımın, sağ çubuk sağdaki takımın sayısı. 'Evinde galibiyet' satırı büyükse takım kendi sahasında güçlü demektir. Neyi göstermez: maçların ne kadar farklı bittiğini. Sözlük →

⏱️ İlk yarı – ikinci yarı

İlk yarı skoru bilinen 20 maçta gollerin 27 tanesi (%44) ilk 45 dakikada, 34 tanesi (%56) ikinci yarıda geldi. Devreye Arsenal 8, Chelsea 4 kez önde girdi; 8 maçta ilk yarı eşit bitti. Devreye önde giren taraf 12 maçın 9'unda galibiyeti korudu, 1 maçta ise geriden gelinip maç çevrildi — geri dönüş nadir ama mümkün.

Arsenal devreye önde: 8 (%40)Devre eşit: 8 (%40)Chelsea devreye önde: 4 (%20)1geri dönüşArsenal devreye önde8%40Devre eşit8%40Chelsea devreye önde4%20
İlk yarı tablosu — ortadaki sayı: ilk yarıyı önde bitirip kaybedilen maç
💡 Bu ne demek? İlk 45 dakika bitiminde kimin önde olduğunun dağılımı. Ortadaki sayı 'geri dönüş': ilk yarıyı önde kapatıp maçı kaybetme sayısı. Bu sayı yüksekse derbide ilk yarı skoru güvenilir bir işaret değildir. Sözlük →

🔢 Skorlar, seriler ve farklar

En sık görülen sonuç (Arsenal açısından) 1-0, 4 kez; onu 2-1 (3 kez) izliyor. 10 maç tek golle sonuçlandı, 13 maçta iki takım da gol buldu, 13 maçta üç ve üzeri gol atıldı, 0 maç golsüz bitti. Dönemin en farklı sonucu Arsenal 5-0 Chelsea (23.04.2024).

Arsenal son 4 derbiyi üst üste kazandı. Son derbi 06.09.2026 tarihinde Arsenal lehine 2-1 skorla bitti. Bu 20 maçlık dönemde en uzun yenilmezlik serisi Arsenal tarafında 13 maç (Chelsea en fazla 2).

Arsenal ▲Chelsea ▼● kazanan takım29.12.2019 Arsenal 1-2 Chelsea: 1-229.12.2019 Arsenal 1-2 Chelsea: 1-21212.201921.01.2020 Chelsea 2-2 Arsenal: 2-221.01.2020 Chelsea 2-2 Arsenal: 2-22201.08.2020 Arsenal 2-1 Chelsea: 2-101.08.2020 Arsenal 2-1 Chelsea: 2-12108.202026.12.2020 Arsenal 3-1 Chelsea: 3-126.12.2020 Arsenal 3-1 Chelsea: 3-13112.05.2021 Chelsea 0-1 Arsenal: 1-012.05.2021 Chelsea 0-1 Arsenal: 1-01005.202101.08.2021 Arsenal 1-2 Chelsea: 1-201.08.2021 Arsenal 1-2 Chelsea: 1-21222.08.2021 Arsenal 0-2 Chelsea: 0-222.08.2021 Arsenal 0-2 Chelsea: 0-20208.202120.04.2022 Chelsea 2-4 Arsenal: 4-220.04.2022 Chelsea 2-4 Arsenal: 4-24224.07.2022 Arsenal 4-0 Chelsea: 4-024.07.2022 Arsenal 4-0 Chelsea: 4-04007.202206.11.2022 Chelsea 0-1 Arsenal: 1-006.11.2022 Chelsea 0-1 Arsenal: 1-01002.05.2023 Arsenal 3-1 Chelsea: 3-102.05.2023 Arsenal 3-1 Chelsea: 3-13105.202321.10.2023 Chelsea 2-2 Arsenal: 2-221.10.2023 Chelsea 2-2 Arsenal: 2-22223.04.2024 Arsenal 5-0 Chelsea: 5-023.04.2024 Arsenal 5-0 Chelsea: 5-05004.202410.11.2024 Chelsea 1-1 Arsenal: 1-110.11.2024 Chelsea 1-1 Arsenal: 1-11116.03.2025 Arsenal 1-0 Chelsea: 1-016.03.2025 Arsenal 1-0 Chelsea: 1-01003.202530.11.2025 Chelsea 1-1 Arsenal: 1-130.11.2025 Chelsea 1-1 Arsenal: 1-11114.01.2026 Chelsea 2-3 Arsenal: 3-214.01.2026 Chelsea 2-3 Arsenal: 3-23201.202603.02.2026 Arsenal 1-0 Chelsea: 1-003.02.2026 Arsenal 1-0 Chelsea: 1-01001.03.2026 Arsenal 2-1 Chelsea: 2-101.03.2026 Arsenal 2-1 Chelsea: 2-12103.202606.09.2026 Arsenal 2-1 Chelsea: 2-106.09.2026 Arsenal 2-1 Chelsea: 2-121
Maç maç goller — en eski solda, koyu renk kazanan
💡 Bu ne demek? Her sütun bir maç: yukarıdaki yeşil kısım soldaki takımın golleri, aşağıdaki mavi kısım rakibin golleri. Koyu renk o maçı kazananı, gri nokta beraberliği gösterir. Böylece hangi dönemde kimin üstün olduğunu tek bakışta görürsünüz. Sözlük →
1-01-0: 4 kez4 kez2-12-1: 3 kez3 kez1-11-1: 2 kez2 kez2-22-2: 2 kez2 kez3-13-1: 2 kez2 kez1-21-2: 2 kez2 kez
En sık skorlar — Arsenal açısından
💡 Bu ne demek? Bu dönemde en sık tekrarlanan skorlar. Skorlar soldaki takım açısından yazılır (2-1 = soldaki takım 2 attı). Sık görülen skor, derbinin genelde nasıl bir maç olduğunu anlatır: 1-0'lar kapalı, 3-2'ler açık oyun demektir. Sözlük →

📅 Sezon sezon

Sezon sezon bakıldığında en gollü sezon 2023-24 oldu (maç başına 4,5 gol). Arsenal için en iyi sezon 2022-23 (3 galibiyet, 0 beraberlik, 0 mağlubiyet), Chelsea için 2021-22 (2 galibiyet, 0 beraberlik, 1 mağlubiyet). Aşağıdaki grafik ve tablo 8 sezonun tamamını gösteriyor.

ArsenalBeraberlikChelsea2019-202019-20 · Arsenal galibiyeti: 112019-20 · Beraberlik: 112019-20 · Chelsea galibiyeti: 112020-212020-21 · Arsenal galibiyeti: 222021-222021-22 · Arsenal galibiyeti: 112021-22 · Chelsea galibiyeti: 222022-232022-23 · Arsenal galibiyeti: 332023-242023-24 · Arsenal galibiyeti: 112023-24 · Beraberlik: 112024-252024-25 · Arsenal galibiyeti: 112024-25 · Beraberlik: 112025-262025-26 · Arsenal galibiyeti: 332025-26 · Beraberlik: 112026-272026-27 · Arsenal galibiyeti: 11
Sezon sezon sonuçlar
💡 Bu ne demek? Her satır bir sezon; yeşil, gri ve mavi parçalar o sezonki galibiyet–beraberlik–galibiyet sayıları. Üstünlüğün yıllar içinde nasıl el değiştirdiğini gösterir. Sözlük →
SezonMaçArsenal GBChelsea GGolOrt.
2019-2031115-53,3
2020-2122004-12,5
2021-2231025-63,7
2022-2333008-13
2023-2421107-24,5
2024-2521102-11,5
2025-2643107-42,8
2026-2711002-13

🎯 Oyun, kartlar ve dakikalar

Detaylı verisi bulunan son 10 derbide maç başına ortalama 5,4 sarı kart gösterildi, toplam 2 kırmızı kart çıktı, 1 penaltı golü kaydedildi, 1 gol kendi kalesine atıldı. Topla oynamada ortalama Arsenal %49 – Chelsea %51; şut ortalaması 13,9 – 10,7, isabetli şut 5,6 – 3,4, gol beklentisi (xG) 1,6 – 1. Goller en çok 46-60. dakikalar arasında geldi (9 gol); 76. dakikadan sonra atılan 4 gol (%13) son çeyreğin ağırlığını gösteriyor. 75. dakikada önde olan taraf 7 maçın 6'sında kazandı, 1 maçta üstünlüğü beraberliğe çevirdi.

ArsenalChelseaŞut (ort.)Arsenal · Şut (ort.): 13,9Chelsea · Şut (ort.): 10,713,910,7İsabetli şut (ort.)Arsenal · İsabetli şut (ort.): 5,6Chelsea · İsabetli şut (ort.): 3,45,63,4Gol beklentisi xG (ort.)Arsenal · Gol beklentisi xG (ort.): 1,6Chelsea · Gol beklentisi xG (ort.): 11,61Topla oynama (ort. %)Arsenal · Topla oynama (ort. %): 49Chelsea · Topla oynama (ort. %): 514951Gol (toplam)Arsenal · Gol (toplam): 40Chelsea · Gol (toplam): 214021
Oyun göstergeleri — son 10 derbi ortalaması
💡 Bu ne demek? Son maçların ortalamaları karşılaştırılıyor. 'Gol beklentisi (xG)' satırı, pozisyon kalitesine göre normalde kaç gol beklendiğini söyler; gerçek golden yüksekse takım pozisyon üretiyor ama bitiremiyor demektir. Sözlük →
ArsenalChelsea36Arsenal · 1-15: 22Chelsea · 1-15: 221-15Arsenal · 16-30: 44Chelsea · 16-30: 016-30Arsenal · 31-45+: 33Chelsea · 31-45+: 031-45+Arsenal · 46-60: 66Chelsea · 46-60: 3346-60Arsenal · 61-75: 44Chelsea · 61-75: 2261-75Arsenal · 76-90+: 33Chelsea · 76-90+: 1176-90+
Gollerin dakika dağılımı — son 10 derbi
💡 Bu ne demek? Goller 15 dakikalık dilimlere ayrıldı. Hangi dilim yüksekse goller o dakikalarda geliyor. '76-90+' yüksekse derbi son çeyrekte kazanılıyor demektir. Sözlük →
Toplam gol — dakika dilimine göre yoğunluk1-15: 441-1516-30: 4416-3031-45+: 3331-45+46-60: 9946-6061-75: 6661-7576-90+: 4476-90+
Gol ısı şeridi
💡 Bu ne demek? Aynı bilginin renkle gösterimi: koyu yeşil = çok gol, açık yeşil = az gol. Sadece dakika dilimine göre yoğunluk gösterir; sahadaki bölgeyi (ısı haritası) göstermez. Sözlük →
ArsenalChelsea325068Arsenal · 05.2023: 55%Arsenal · 10.2023: 57%Arsenal · 04.2024: 44%Arsenal · 11.2024: 51%Arsenal · 03.2025: 41%Arsenal · 11.2025: 62%Arsenal · 01.2026: 42%Arsenal · 02.2026: 44%Arsenal · 03.2026: 41%Arsenal · 09.2026: 55%Chelsea · 05.2023: 45%Chelsea · 10.2023: 43%Chelsea · 04.2024: 56%Chelsea · 11.2024: 49%Chelsea · 03.2025: 59%Chelsea · 11.2025: 38%Chelsea · 01.2026: 58%Chelsea · 02.2026: 56%Chelsea · 03.2026: 59%Chelsea · 09.2026: 45%05.202310.202304.202411.202403.202511.202501.202602.202603.202609.2026
Topla oynama (%) — maç maç, en eski solda
💡 Bu ne demek? Topla oynama yüzdesi: topun dakika olarak ne kadarı o takımdaydı. Yüksek olması iyi oynamak demek değildir; savunmada kapanan takım az top tutup kazanabilir. Çizgi her maçı ayrı gösterir. Sözlük →
Sarı kartKırmızı kart48Sarı kart · 02.05: 22Kırmızı kart · 02.05: 002.05Sarı kart · 21.10: 66Kırmızı kart · 21.10: 021.10Sarı kart · 23.04: 44Kırmızı kart · 23.04: 023.04Sarı kart · 10.11: 66Kırmızı kart · 10.11: 010.11Sarı kart · 16.03: 66Kırmızı kart · 16.03: 016.03Sarı kart · 30.11: 77Kırmızı kart · 30.11: 1130.11Sarı kart · 14.01: 88Kırmızı kart · 14.01: 014.01Sarı kart · 03.02: 33Kırmızı kart · 03.02: 003.02Sarı kart · 01.03: 66Kırmızı kart · 01.03: 1101.03Sarı kart · 06.09: 66Kırmızı kart · 06.09: 006.09
Kartlar — maç maç (🟨 sarı, 🟥 kırmızı)
💡 Bu ne demek? Her maçta çıkan sarı (sarı sütun) ve kırmızı (kırmızı sütun) kart sayısı. Süper Lig'de bir maçta ortalama 4-5 sarı kart normaldir; üstü sert maç demektir. Sözlük →

⚽ Golcüler ve maçın adamları

Son 10 derbinin golcüleri
Kai Havertz Arsenal4 golMartin Ødegaard Arsenal3 golB. White Arsenal3 golA. Garnacho Chelsea2 golM. Merino Arsenal2 golL. Trossard Arsenal2 gol
Maçın adamı (en yüksek puan)
Martin Ødegaard Arsenal · 06.09.20269.3Declan Rice Arsenal · 01.03.20267.9Piero Hincapié Chelsea · 03.02.20267.5Alejandro Garnacho Chelsea · 14.01.20269.3Robert Sánchez Chelsea · 30.11.20258.3Declan Rice Arsenal · 16.03.20257.5

Son 10 maçın en çok gol atan isimleri Kai Havertz (Arsenal, 4 gol, 3 farklı maçta), Martin Ødegaard (Arsenal, 3 gol, 2 farklı maçta), B. White (Arsenal, 3 gol, 2 farklı maçta), A. Garnacho (Chelsea, 2 gol). Maç puanlarına göre en çok "maçın adamı" seçilen oyuncu Martin Ødegaard (Arsenal, 4 kez). En az üç derbide oynayanlar arasında en istikrarlı performans Martin Ødegaard'a ait (Arsenal): 8 maçta ortalama 7,9 puan.

ArsenalChelseaMartin Ødegaard (8)Martin Ødegaard (8): 7.9 puan, ort. dk7.9Kai Havertz (4)Kai Havertz (4): 7.6 puan, ort. dk7.6Ben White (6)Ben White (6): 7.5 puan, ort. dk7.5Declan Rice (9)Declan Rice (9): 7.4 puan, ort. dk7.4Reece James (4)Reece James (4): 7.2 puan, ort. dk7.2David Raya (7)David Raya (7): 7.1 puan, ort. dk7.1Gabriel Magalhães (9)Gabriel Magalhães (9): 7.1 puan, ort. dk7.1Trevoh Chalobah (4)Trevoh Chalobah (4): 7.1 puan, ort. dk7.1
En istikrarlı oyuncular — en az 3 derbide ortalama puan (parantez: maç sayısı)
💡 Bu ne demek? En az üç derbide oynayan oyuncuların ortalama maç puanı. 6,5 ortalama, 7 ve üstü iyi, 8 ve üstü çok iyi sayılır. Tek maçta parlayan değil, her derbide iyi oynayan isimler burada öne çıkar. Sözlük →

🧑‍🏫 Teknik direktör ve hakem karnesi

Teknik direktörTakımMaçGBM
Mikel ArtetaArsenal10730
Calum McFarlaneChelsea2011
Liam RoseniorChelsea2002
E. MarescaChelsea2011
M. PochettinoChelsea2011
Xabi AlonsoChelsea1001
HakemMaçSarı/maçKırmızıPenaltı
C. Kavanagh3601
D. England1610
P. Bankes1300
Simon Hooper1800
A. Taylor1710

Teknik direktör karnesi: Mikel Arteta (Arsenal) 10 derbide 7 galibiyet, 3 beraberlik, 0 mağlubiyet; Calum McFarlane (Chelsea) 2 derbide 0 galibiyet, 1 beraberlik, 1 mağlubiyet; Liam Rosenior (Chelsea) 2 derbide 0 galibiyet, 0 beraberlik, 2 mağlubiyet; E. Maresca (Chelsea) 2 derbide 0 galibiyet, 1 beraberlik, 1 mağlubiyet; M. Pochettino (Chelsea) 2 derbide 0 galibiyet, 1 beraberlik, 1 mağlubiyet; Xabi Alonso (Chelsea) 1 derbide 0 galibiyet, 0 beraberlik, 1 mağlubiyet.

Hakemler: C. Kavanagh 3 maç yönetti, maç başına 6 sarı kart, 1 penaltı; D. England 1 maç yönetti, maç başına 6 sarı kart, 1 kırmızı; P. Bankes 1 maç yönetti, maç başına 3 sarı kart; Simon Hooper 1 maç yönetti, maç başına 8 sarı kart; A. Taylor 1 maç yönetti, maç başına 7 sarı kart, 1 kırmızı.

🎭 En dramatik derbiler

11,5Arsenal 2-1 Chelsea
06.09.2026 · 3 gol · öndeki taraf 1 kez değişti
analiz →
8,5Chelsea 2-3 Arsenal
14.01.2026 · 5 gol
analiz →
7,5Arsenal 5-0 Chelsea
23.04.2024 · 5 gol
analiz →
7Chelsea 2-2 Arsenal
21.10.2023 · 4 gol
analiz →
6Arsenal 2-1 Chelsea
01.03.2026 · 3 gol · 1 kırmızı
analiz →

Dram puanı: gol ×1,5 + öndeki tarafın değişmesi ×3 + 85' sonrası gol ×2 + kırmızı kart ×1,5 + geri dönüş 3 + tek farklı gollü maç 1.

Dram endeksi — gol sayısını, liderlik değişimini, 85. dakika sonrası golleri, kırmızı kartları ve geri dönüşleri puanlayan kendi ölçümüz — son yılların en heyecanlı derbisi olarak 6 Eylül 2026 tarihli Arsenal 2-1 Chelsea maçını işaret ediyor: 3 gol, öndeki taraf 1 kez değişti.

📋 İncelenen 20 maç

TarihMaçSkorİYAnaliz
06.09.2026Arsenal – ChelseaPremier League2-11-1📊
01.03.2026Arsenal – ChelseaPremier League2-11-1📊
03.02.2026Arsenal – ChelseaLeague Cup1-00-0📊
14.01.2026Chelsea – ArsenalLeague Cup2-30-1📊
30.11.2025Chelsea – ArsenalPremier League1-10-0📊
16.03.2025Arsenal – ChelseaPremier League1-01-0📊
10.11.2024Chelsea – ArsenalPremier League1-10-0📊
23.04.2024Arsenal – ChelseaPremier League5-01-0📊
21.10.2023Chelsea – ArsenalPremier League2-21-0📊
02.05.2023Arsenal – ChelseaPremier League3-13-0📊
06.11.2022Chelsea – ArsenalPremier League0-10-0
24.07.2022Arsenal – ChelseaFriendlies Clubs4-02-0
20.04.2022Chelsea – ArsenalPremier League2-42-2
22.08.2021Arsenal – ChelseaPremier League0-20-2
01.08.2021Arsenal – ChelseaFriendlies Clubs1-20-1
12.05.2021Chelsea – ArsenalPremier League0-10-1
26.12.2020Arsenal – ChelseaPremier League3-12-0
01.08.2020Arsenal – ChelseaFA Cup2-11-1
21.01.2020Chelsea – ArsenalPremier League2-21-0
29.12.2019Arsenal – ChelseaPremier League1-21-0

Bu sayfa her yeni derbiden sonra otomatik yenilenir; sayılar lisanslı veri sağlayıcıdan gelir, yorumlar SkorMerkez Analiz Masası tarafından bu sayılardan üretilir. Bahis oranı veya tavsiyesi içermez.

🔥 Rekabetin daha eski maçlarını Arsenal - Chelsea derbi tarihçesi sayfasında bulabilirsiniz. Diğer analizler: SkorMerkez Analiz.
📱 WhatsApp✈️ Telegram🐦 X

Yöntem: Son 20 resmî maç (lig ve kupa) lisanslı veri sağlayıcıdan alınır; olay, istatistik, kadro ve oyuncu puanı verileri son 10 maç için mevcuttur. Metin, tablo ve grafikler otomatik üretilir, her yeni derbiden sonra güncellenir. Bahis oranı veya tahmin tavsiyesi içermez.

📱SkorMerkez uygulamasını indirReklamsız, bahissiz canlı skor · gol ve maç başı bildirimi · AndroidGoogle Play ▶⚽ Tüm canlı skorlar için SkorMerkez'i aç