📊 SkorMerkez Analiz · Derbi Analizi

Chelsea - Tottenham Derbisi Sayılarla: Son 20 Maçın Analizi

SkorMerkez Analiz Masası · Son maç: 1 Ağustos 2026 · Güncelleme: 17 Ekim 2026 · Londra Derbisi
ℹ️ Bu analiz maç verilerinden otomatik üretilmiş, SkorMerkez editörünün sorumluluğundadır. Reklam ve bahis ortaklığı yoktur. Yöntem · Sözlük
14Chelsea galibiyeti
4Beraberlik
2Tottenham galibiyeti
2,50Maç başı gol
%40Ev sahibi galibiyeti
1Geri dönüş
SonuçlarEv sahibi avantajıİlk yarıSkorlar ve serilerSezon sezonOyun ve dakikalarGolcülerHoca & hakemDramatik derbilerMaç listesi

Chelsea - Tottenham rekabetinin 27 Şubat 2019 ile 1 Ağustos 2026 arasında oynanan son 20 resmî maçını sayılarla inceledik. Bu dönemde Chelsea 14 galibiyet alırken Tottenham 2 kez kazandı; 4 maç berabere bitti. Toplam 50 gol atıldı (Chelsea 35, Tottenham 15), maç başına ortalama 2,50 gol düştü. Maçların 15 tanesi Premier League, 3 tanesi League Cup, 2 tanesi Friendlies Clubs kapsamında oynandı.

🏆 Sonuç dağılımı

Chelsea galibiyeti: 14 (%70)Beraberlik: 4 (%20)Tottenham galibiyeti: 2 (%10)20maçChelsea galibiyeti14%70Beraberlik4%20Tottenham galibiyeti2%10
Sonuç dağılımı — son 20 derbi
💡 Bu ne demek? Halkanın her dilimi bir sonuç türünün payı. Yeşil ve mavi dilimler birbirine yakınsa rekabet dengeli, biri baskınsa o takım bu dönemde üstün demektir. Sözlük →

🏟️ Ev sahibi avantajı var mı?

20 maçın 8'inde ev sahibi kazandı, 8'inde deplasman takımı galip geldi, 4 maç berabere bitti; yani ev sahibi avantajı var ama belirleyici değil. Kendi sahasında Chelsea 11 maçta 7 galibiyet, 3 beraberlik, 1 mağlubiyet aldı; Tottenham ise evinde 9 maçta 1 galibiyet, 1 beraberlik, 7 mağlubiyet yaşadı. Chelsea kalesini 11 maçta, Tottenham 2 maçta gole kapattı.

ChelseaTottenhamEvinde galibiyetChelsea · Evinde galibiyet: 7Tottenham · Evinde galibiyet: 171Evinde beraberlikChelsea · Evinde beraberlik: 3Tottenham · Evinde beraberlik: 131Evinde mağlubiyetChelsea · Evinde mağlubiyet: 1Tottenham · Evinde mağlubiyet: 717Deplasmanda galibiyetChelsea · Deplasmanda galibiyet: 7Tottenham · Deplasmanda galibiyet: 171Gol yemeden bitirdiği maçChelsea · Gol yemeden bitirdiği maç: 11Tottenham · Gol yemeden bitirdiği maç: 2112
Ev sahibi – deplasman karnesi
💡 Bu ne demek? Her satırda sol çubuk soldaki takımın, sağ çubuk sağdaki takımın sayısı. 'Evinde galibiyet' satırı büyükse takım kendi sahasında güçlü demektir. Neyi göstermez: maçların ne kadar farklı bittiğini. Sözlük →

⏱️ İlk yarı – ikinci yarı

İlk yarı skoru bilinen 20 maçta gollerin 20 tanesi (%40) ilk 45 dakikada, 30 tanesi (%60) ikinci yarıda geldi. Devreye Chelsea 11, Tottenham 1 kez önde girdi; 8 maçta ilk yarı eşit bitti. Devreye önde giren taraf 12 maçın 8'inde galibiyeti korudu, 1 maçta ise geriden gelinip maç çevrildi — geri dönüş nadir ama mümkün.

Chelsea devreye önde: 11 (%55)Devre eşit: 8 (%40)Tottenham devreye önde: 1 (%5)1geri dönüşChelsea devreye önde11%55Devre eşit8%40Tottenham devreye önde1%5
İlk yarı tablosu — ortadaki sayı: ilk yarıyı önde bitirip kaybedilen maç
💡 Bu ne demek? İlk 45 dakika bitiminde kimin önde olduğunun dağılımı. Ortadaki sayı 'geri dönüş': ilk yarıyı önde kapatıp maçı kaybetme sayısı. Bu sayı yüksekse derbide ilk yarı skoru güvenilir bir işaret değildir. Sözlük →

🔢 Skorlar, seriler ve farklar

En sık görülen sonuç (Chelsea açısından) 2-0, 5 kez; onu 1-0 (4 kez) izliyor. 8 maç tek golle sonuçlandı, 8 maçta iki takım da gol buldu, 8 maçta üç ve üzeri gol atıldı, 1 maç golsüz bitti. Dönemin en farklı sonucu Tottenham 1-4 Chelsea (06.11.2023).

Son derbilerde iki taraf da üst üste iki galibiyet alamadı, rekabet dengede. Son derbi 01.08.2026 tarihinde Tottenham lehine 2-1 skorla bitti. Bu 20 maçlık dönemde en uzun yenilmezlik serisi Chelsea tarafında 12 maç (Tottenham en fazla 2).

Chelsea ▲Tottenham ▼● kazanan takım27.02.2019 Chelsea 2-0 Tottenham: 2-027.02.2019 Chelsea 2-0 Tottenham: 2-02002.201922.12.2019 Tottenham 0-2 Chelsea: 2-022.12.2019 Tottenham 0-2 Chelsea: 2-02022.02.2020 Chelsea 2-1 Tottenham: 2-122.02.2020 Chelsea 2-1 Tottenham: 2-12102.202029.09.2020 Tottenham 1-1 Chelsea: 1-129.09.2020 Tottenham 1-1 Chelsea: 1-11129.11.2020 Chelsea 0-0 Tottenham: 0-029.11.2020 Chelsea 0-0 Tottenham: 0-00011.202004.02.2021 Tottenham 0-1 Chelsea: 1-004.02.2021 Tottenham 0-1 Chelsea: 1-01004.08.2021 Chelsea 2-2 Tottenham: 2-204.08.2021 Chelsea 2-2 Tottenham: 2-22208.202119.09.2021 Tottenham 0-3 Chelsea: 3-019.09.2021 Tottenham 0-3 Chelsea: 3-03005.01.2022 Chelsea 2-0 Tottenham: 2-005.01.2022 Chelsea 2-0 Tottenham: 2-02001.202212.01.2022 Tottenham 0-1 Chelsea: 1-012.01.2022 Tottenham 0-1 Chelsea: 1-01023.01.2022 Chelsea 2-0 Tottenham: 2-023.01.2022 Chelsea 2-0 Tottenham: 2-02001.202214.08.2022 Chelsea 2-2 Tottenham: 2-214.08.2022 Chelsea 2-2 Tottenham: 2-22226.02.2023 Tottenham 2-0 Chelsea: 0-226.02.2023 Tottenham 2-0 Chelsea: 0-20202.202306.11.2023 Tottenham 1-4 Chelsea: 4-106.11.2023 Tottenham 1-4 Chelsea: 4-14102.05.2024 Chelsea 2-0 Tottenham: 2-002.05.2024 Chelsea 2-0 Tottenham: 2-02005.202408.12.2024 Tottenham 3-4 Chelsea: 4-308.12.2024 Tottenham 3-4 Chelsea: 4-34303.04.2025 Chelsea 1-0 Tottenham: 1-003.04.2025 Chelsea 1-0 Tottenham: 1-01004.202501.11.2025 Tottenham 0-1 Chelsea: 1-001.11.2025 Tottenham 0-1 Chelsea: 1-01019.05.2026 Chelsea 2-1 Tottenham: 2-119.05.2026 Chelsea 2-1 Tottenham: 2-12105.202601.08.2026 Chelsea 1-2 Tottenham: 1-201.08.2026 Chelsea 1-2 Tottenham: 1-212
Maç maç goller — en eski solda, koyu renk kazanan
💡 Bu ne demek? Her sütun bir maç: yukarıdaki yeşil kısım soldaki takımın golleri, aşağıdaki mavi kısım rakibin golleri. Koyu renk o maçı kazananı, gri nokta beraberliği gösterir. Böylece hangi dönemde kimin üstün olduğunu tek bakışta görürsünüz. Sözlük →
2-02-0: 5 kez5 kez1-01-0: 4 kez4 kez2-12-1: 2 kez2 kez2-22-2: 2 kez2 kez1-21-2: 1 kez1 kez4-34-3: 1 kez1 kez
En sık skorlar — Chelsea açısından
💡 Bu ne demek? Bu dönemde en sık tekrarlanan skorlar. Skorlar soldaki takım açısından yazılır (2-1 = soldaki takım 2 attı). Sık görülen skor, derbinin genelde nasıl bir maç olduğunu anlatır: 1-0'lar kapalı, 3-2'ler açık oyun demektir. Sözlük →

📅 Sezon sezon

Sezon sezon bakıldığında en gollü sezon 2024-25 oldu (maç başına 4 gol). Chelsea için en iyi sezon 2021-22 (4 galibiyet, 1 beraberlik, 0 mağlubiyet), Tottenham için 2022-23 (1 galibiyet, 1 beraberlik, 0 mağlubiyet). Aşağıdaki grafik ve tablo 9 sezonun tamamını gösteriyor.

ChelseaBeraberlikTottenham2018-192018-19 · Chelsea galibiyeti: 112019-202019-20 · Chelsea galibiyeti: 222020-212020-21 · Chelsea galibiyeti: 112020-21 · Beraberlik: 222021-222021-22 · Chelsea galibiyeti: 442021-22 · Beraberlik: 112022-232022-23 · Beraberlik: 112022-23 · Tottenham galibiyeti: 112023-242023-24 · Chelsea galibiyeti: 222024-252024-25 · Chelsea galibiyeti: 222025-262025-26 · Chelsea galibiyeti: 222026-272026-27 · Tottenham galibiyeti: 11
Sezon sezon sonuçlar
💡 Bu ne demek? Her satır bir sezon; yeşil, gri ve mavi parçalar o sezonki galibiyet–beraberlik–galibiyet sayıları. Üstünlüğün yıllar içinde nasıl el değiştirdiğini gösterir. Sözlük →
SezonMaçChelsea GBTottenham GGolOrt.
2018-1911002-02
2019-2022004-12,5
2020-2131202-11
2021-22541010-22,4
2022-2320112-43
2023-2422006-13,5
2024-2522005-34
2025-2622003-12
2026-2710011-23

🎯 Oyun, kartlar ve dakikalar

Detaylı verisi bulunan son 6 derbide maç başına ortalama 4,5 sarı kart gösterildi, toplam 1 kırmızı kart çıktı, 2 penaltı golü kaydedildi. Topla oynamada ortalama Chelsea %51 – Tottenham %49; şut ortalaması 13,6 – 11, isabetli şut 5,8 – 3,2, gol beklentisi (xG) 1,7 – 1,8. Goller en çok 16-30. dakikalar arasında geldi (5 gol); 76. dakikadan sonra atılan 3 gol (%17) son çeyreğin ağırlığını gösteriyor. 75. dakikada önde olan taraf 5 maçın 5'inde kazandı.

ChelseaTottenhamŞut (ort.)Chelsea · Şut (ort.): 13,6Tottenham · Şut (ort.): 1113,611İsabetli şut (ort.)Chelsea · İsabetli şut (ort.): 5,8Tottenham · İsabetli şut (ort.): 3,25,83,2Gol beklentisi xG (ort.)Chelsea · Gol beklentisi xG (ort.): 1,7Tottenham · Gol beklentisi xG (ort.): 1,81,71,8Topla oynama (ort. %)Chelsea · Topla oynama (ort. %): 51Tottenham · Topla oynama (ort. %): 495149Gol (toplam)Chelsea · Gol (toplam): 35Tottenham · Gol (toplam): 153515
Oyun göstergeleri — son 6 derbi ortalaması
💡 Bu ne demek? Son maçların ortalamaları karşılaştırılıyor. 'Gol beklentisi (xG)' satırı, pozisyon kalitesine göre normalde kaç gol beklendiğini söyler; gerçek golden yüksekse takım pozisyon üretiyor ama bitiremiyor demektir. Sözlük →
ChelseaTottenham24Chelsea · 1-15: 0Tottenham · 1-15: 221-15Chelsea · 16-30: 44Tottenham · 16-30: 1116-30Chelsea · 31-45+: 0Tottenham · 31-45+: 031-45+Chelsea · 46-60: 33Tottenham · 46-60: 046-60Chelsea · 61-75: 44Tottenham · 61-75: 1161-75Chelsea · 76-90+: 11Tottenham · 76-90+: 2276-90+
Gollerin dakika dağılımı — son 6 derbi
💡 Bu ne demek? Goller 15 dakikalık dilimlere ayrıldı. Hangi dilim yüksekse goller o dakikalarda geliyor. '76-90+' yüksekse derbi son çeyrekte kazanılıyor demektir. Sözlük →
Toplam gol — dakika dilimine göre yoğunluk1-15: 221-1516-30: 5516-3031-45+: 0031-45+46-60: 3346-6061-75: 5561-7576-90+: 3376-90+
Gol ısı şeridi
💡 Bu ne demek? Aynı bilginin renkle gösterimi: koyu yeşil = çok gol, açık yeşil = az gol. Sadece dakika dilimine göre yoğunluk gösterir; sahadaki bölgeyi (ısı haritası) göstermez. Sözlük →
ChelseaTottenham275073Chelsea · 01.2022: 65%Chelsea · 05.2024: 37%Chelsea · 12.2024: 61%Chelsea · 04.2025: 50%Chelsea · 05.2026: 44%Tottenham · 01.2022: 35%Tottenham · 05.2024: 63%Tottenham · 12.2024: 39%Tottenham · 04.2025: 50%Tottenham · 05.2026: 56%01.202205.202412.202404.202505.202608.2026
Topla oynama (%) — maç maç, en eski solda
💡 Bu ne demek? Topla oynama yüzdesi: topun dakika olarak ne kadarı o takımdaydı. Yüksek olması iyi oynamak demek değildir; savunmada kapanan takım az top tutup kazanabilir. Çizgi her maçı ayrı gösterir. Sözlük →
Sarı kartKırmızı kart510Sarı kart · 23.01: 33Kırmızı kart · 23.01: 023.01Sarı kart · 02.05: 11Kırmızı kart · 02.05: 002.05Sarı kart · 08.12: 55Kırmızı kart · 08.12: 008.12Sarı kart · 03.04: 1010Kırmızı kart · 03.04: 003.04Sarı kart · 19.05: 77Kırmızı kart · 19.05: 019.05Sarı kart · 01.08: 11Kırmızı kart · 01.08: 1101.08
Kartlar — maç maç (🟨 sarı, 🟥 kırmızı)
💡 Bu ne demek? Her maçta çıkan sarı (sarı sütun) ve kırmızı (kırmızı sütun) kart sayısı. Süper Lig'de bir maçta ortalama 4-5 sarı kart normaldir; üstü sert maç demektir. Sözlük →

⚽ Golcüler ve maçın adamları

Son 6 derbinin golcüleri
E. Fernandez Chelsea3 golRicharlison Tottenham2 golC. Palmer Chelsea2 golS. Tonali Tottenham1 golEstevao Chelsea1 golAndrey Santos Chelsea1 gol
Maçın adamı (en yüksek puan)
Enzo Fernández Chelsea · 19.05.20268.7Malo Gusto Chelsea · 03.04.20258.0Cole Palmer Chelsea · 08.12.20249.2Marc Cucurella Chelsea · 02.05.20248.2Hakim Ziyech Chelsea · 23.01.20228.9

Son 6 maçın en çok gol atan isimleri E. Fernandez (Chelsea, 3 gol, 3 farklı maçta), Richarlison (Tottenham, 2 gol, 2 farklı maçta), C. Palmer (Chelsea, 2 gol), S. Tonali (Tottenham, 1 gol). Maç puanlarına göre en çok "maçın adamı" seçilen oyuncu Enzo Fernández (Chelsea, 1 kez). En az üç derbide oynayanlar arasında en istikrarlı performans Enzo Fernández'a ait (Chelsea): 3 maçta ortalama 8,2 puan.

ChelseaTottenhamEnzo Fernández (3)Enzo Fernández (3): 8.2 puan, ort. dk8.2Cole Palmer (4)Cole Palmer (4): 7.9 puan, ort. dk7.9Moisés Caicedo (4)Moisés Caicedo (4): 7.4 puan, ort. dk7.4Pedro Neto (3)Pedro Neto (3): 7.2 puan, ort. dk7.2Heung-min Son (3)Heung-min Son (3): 7.1 puan, ort. dk7.1Pedro Porro (3)Pedro Porro (3): 7.0 puan, ort. dk7.0Marc Cucurella (4)Marc Cucurella (4): 6.9 puan, ort. dk6.9Micky van de Ven (4)Micky van de Ven (4): 6.6 puan, ort. dk6.6
En istikrarlı oyuncular — en az 3 derbide ortalama puan (parantez: maç sayısı)
💡 Bu ne demek? En az üç derbide oynayan oyuncuların ortalama maç puanı. 6,5 ortalama, 7 ve üstü iyi, 8 ve üstü çok iyi sayılır. Tek maçta parlayan değil, her derbide iyi oynayan isimler burada öne çıkar. Sözlük →

🧑‍🏫 Teknik direktör ve hakem karnesi

Teknik direktörTakımMaçGBM
A. PostecoglouTottenham3003
Roberto De ZerbiTottenham2101
E. MarescaChelsea2200
Xabi AlonsoChelsea1001
Calum McFarlaneChelsea1100
M. PochettinoChelsea1100
HakemMaçSarı/maçKırmızıPenaltı
A. King1110
S. Attwell1700
C. Pawson11000
A. Taylor1502
R. Jones1100

Teknik direktör karnesi: A. Postecoglou (Tottenham) 3 derbide 0 galibiyet, 0 beraberlik, 3 mağlubiyet; Roberto De Zerbi (Tottenham) 2 derbide 1 galibiyet, 0 beraberlik, 1 mağlubiyet; E. Maresca (Chelsea) 2 derbide 2 galibiyet, 0 beraberlik, 0 mağlubiyet; Xabi Alonso (Chelsea) 1 derbide 0 galibiyet, 0 beraberlik, 1 mağlubiyet; Calum McFarlane (Chelsea) 1 derbide 1 galibiyet, 0 beraberlik, 0 mağlubiyet; M. Pochettino (Chelsea) 1 derbide 1 galibiyet, 0 beraberlik, 0 mağlubiyet.

Hakemler: A. King 1 maç yönetti, maç başına 1 sarı kart, 1 kırmızı; S. Attwell 1 maç yönetti, maç başına 7 sarı kart; C. Pawson 1 maç yönetti, maç başına 10 sarı kart; A. Taylor 1 maç yönetti, maç başına 5 sarı kart, 2 penaltı; R. Jones 1 maç yönetti, maç başına 1 sarı kart.

🎭 En dramatik derbiler

19,5Tottenham 3-4 Chelsea
08.12.2024 · 7 gol · öndeki taraf 1 kez değişti · 1 geç gol
analiz →
9Chelsea 1-2 Tottenham
01.08.2026 · 3 gol · 1 geç gol · 1 kırmızı
analiz →
5,5Chelsea 2-1 Tottenham
19.05.2026 · 3 gol
analiz →
3Chelsea 2-0 Tottenham
02.05.2024 · 2 gol
analiz →
3Chelsea 2-0 Tottenham
23.01.2022 · 2 gol
analiz →

Dram puanı: gol ×1,5 + öndeki tarafın değişmesi ×3 + 85' sonrası gol ×2 + kırmızı kart ×1,5 + geri dönüş 3 + tek farklı gollü maç 1.

Dram endeksi — gol sayısını, liderlik değişimini, 85. dakika sonrası golleri, kırmızı kartları ve geri dönüşleri puanlayan kendi ölçümüz — son yılların en heyecanlı derbisi olarak 8 Aralık 2024 tarihli Tottenham 3-4 Chelsea maçını işaret ediyor: 7 gol, öndeki taraf 1 kez değişti, 1 gol 85. dakikadan sonra geldi.

📋 İncelenen 20 maç

TarihMaçSkorİYAnaliz
01.08.2026Chelsea – TottenhamFriendlies Clubs1-21-1📊
19.05.2026Chelsea – TottenhamPremier League2-11-0📊
01.11.2025Tottenham – ChelseaPremier League0-10-1
03.04.2025Chelsea – TottenhamPremier League1-00-0📊
08.12.2024Tottenham – ChelseaPremier League3-42-1📊
02.05.2024Chelsea – TottenhamPremier League2-01-0📊
06.11.2023Tottenham – ChelseaPremier League1-41-1
26.02.2023Tottenham – ChelseaPremier League2-00-0
14.08.2022Chelsea – TottenhamPremier League2-21-0
23.01.2022Chelsea – TottenhamPremier League2-00-0📊
12.01.2022Tottenham – ChelseaLeague Cup0-10-1
05.01.2022Chelsea – TottenhamLeague Cup2-02-0
19.09.2021Tottenham – ChelseaPremier League0-30-0
04.08.2021Chelsea – TottenhamFriendlies Clubs2-21-0
04.02.2021Tottenham – ChelseaPremier League0-10-1
29.11.2020Chelsea – TottenhamPremier League0-00-0
29.09.2020Tottenham – ChelseaLeague Cup1-10-1
22.02.2020Chelsea – TottenhamPremier League2-11-0
22.12.2019Tottenham – ChelseaPremier League0-20-2
27.02.2019Chelsea – TottenhamPremier League2-00-0

Bu sayfa her yeni derbiden sonra otomatik yenilenir; sayılar lisanslı veri sağlayıcıdan gelir, yorumlar SkorMerkez Analiz Masası tarafından bu sayılardan üretilir. Bahis oranı veya tavsiyesi içermez.

🔥 Rekabetin daha eski maçlarını Chelsea - Tottenham derbi tarihçesi sayfasında bulabilirsiniz. Diğer analizler: SkorMerkez Analiz.
📱 WhatsApp✈️ Telegram🐦 X

Yöntem: Son 20 resmî maç (lig ve kupa) lisanslı veri sağlayıcıdan alınır; olay, istatistik, kadro ve oyuncu puanı verileri son 6 maç için mevcuttur. Metin, tablo ve grafikler otomatik üretilir, her yeni derbiden sonra güncellenir. Bahis oranı veya tahmin tavsiyesi içermez.

⚽ Tüm canlı skorlar için SkorMerkez'i aç