📊 SkorMerkez Analiz · Derbi Analizi

Newcastle - Sunderland Derbisi Sayılarla: Son 15 Maçın Analizi

SkorMerkez Analiz Masası · Son maç: 22 Mart 2026 · Güncelleme: 17 Ekim 2026 · Tyne-Wear Derbisi
ℹ️ Bu analiz maç verilerinden otomatik üretilmiş, SkorMerkez editörünün sorumluluğundadır. Reklam ve bahis ortaklığı yoktur. Yöntem · Sözlük
3Newcastle galibiyeti
4Beraberlik
8Sunderland galibiyeti
2,40Maç başı gol
%33Ev sahibi galibiyeti
1Geri dönüş
SonuçlarEv sahibi avantajıİlk yarıSkorlar ve serilerSezon sezonOyun ve dakikalarGolcülerHoca & hakemDramatik derbilerMaç listesi

Newcastle - Sunderland rekabetinin 31 Ekim 2010 ile 22 Mart 2026 arasında oynanan son 15 resmî maçını sayılarla inceledik. Bu dönemde Newcastle 3 galibiyet alırken Sunderland 8 kez kazandı; 4 maç berabere bitti. Toplam 36 gol atıldı (Newcastle 15, Sunderland 21), maç başına ortalama 2,40 gol düştü. Maçların 14 tanesi Premier League, 1 tanesi FA Cup kapsamında oynandı.

🏆 Sonuç dağılımı

Newcastle galibiyeti: 3 (%20)Beraberlik: 4 (%27)Sunderland galibiyeti: 8 (%53)15maçNewcastle galibiyeti3%20Beraberlik4%27Sunderland galibiyeti8%53
Sonuç dağılımı — son 15 derbi
💡 Bu ne demek? Halkanın her dilimi bir sonuç türünün payı. Yeşil ve mavi dilimler birbirine yakınsa rekabet dengeli, biri baskınsa o takım bu dönemde üstün demektir. Sözlük →

🏟️ Ev sahibi avantajı var mı?

15 maçın 5'inde ev sahibi kazandı, 6'sında deplasman takımı galip geldi, 4 maç berabere bitti; yani ev sahibi avantajı neredeyse yok; deplasman takımı sık sık sonuç alıyor. Kendi sahasında Newcastle 7 maçta 1 galibiyet, 2 beraberlik, 4 mağlubiyet aldı; Sunderland ise evinde 8 maçta 4 galibiyet, 2 beraberlik, 2 mağlubiyet yaşadı. Newcastle kalesini 2 maçta, Sunderland 6 maçta gole kapattı.

NewcastleSunderlandEvinde galibiyetNewcastle · Evinde galibiyet: 1Sunderland · Evinde galibiyet: 414Evinde beraberlikNewcastle · Evinde beraberlik: 2Sunderland · Evinde beraberlik: 222Evinde mağlubiyetNewcastle · Evinde mağlubiyet: 4Sunderland · Evinde mağlubiyet: 242Deplasmanda galibiyetNewcastle · Deplasmanda galibiyet: 2Sunderland · Deplasmanda galibiyet: 424Gol yemeden bitirdiği maçNewcastle · Gol yemeden bitirdiği maç: 2Sunderland · Gol yemeden bitirdiği maç: 626
Ev sahibi – deplasman karnesi
💡 Bu ne demek? Her satırda sol çubuk soldaki takımın, sağ çubuk sağdaki takımın sayısı. 'Evinde galibiyet' satırı büyükse takım kendi sahasında güçlü demektir. Neyi göstermez: maçların ne kadar farklı bittiğini. Sözlük →

⏱️ İlk yarı – ikinci yarı

İlk yarı skoru bilinen 15 maçta gollerin 13 tanesi (%36) ilk 45 dakikada, 23 tanesi (%64) ikinci yarıda geldi. Devreye Newcastle 4, Sunderland 7 kez önde girdi; 4 maçta ilk yarı eşit bitti. Devreye önde giren taraf 11 maçın 7'sinde galibiyeti korudu, 1 maçta ise geriden gelinip maç çevrildi — geri dönüş nadir ama mümkün.

Newcastle devreye önde: 4 (%27)Devre eşit: 4 (%27)Sunderland devreye önde: 7 (%47)1geri dönüşNewcastle devreye önde4%27Devre eşit4%27Sunderland devreye önde7%47
İlk yarı tablosu — ortadaki sayı: ilk yarıyı önde bitirip kaybedilen maç
💡 Bu ne demek? İlk 45 dakika bitiminde kimin önde olduğunun dağılımı. Ortadaki sayı 'geri dönüş': ilk yarıyı önde kapatıp maçı kaybetme sayısı. Bu sayı yüksekse derbide ilk yarı skoru güvenilir bir işaret değildir. Sözlük →

🔢 Skorlar, seriler ve farklar

En sık görülen sonuç (Newcastle açısından) 1-1, 4 kez; onu 0-1 (3 kez) izliyor. 6 maç tek golle sonuçlandı, 7 maçta iki takım da gol buldu, 7 maçta üç ve üzeri gol atıldı, 0 maç golsüz bitti. Dönemin en farklı sonucu Newcastle 5-1 Sunderland (31.10.2010).

Sunderland son 2 derbiyi üst üste kazandı. Son derbi 22.03.2026 tarihinde Sunderland lehine 2-1 skorla bitti. Bu 15 maçlık dönemde en uzun yenilmezlik serisi Sunderland tarafında 9 maç (Newcastle en fazla 5).

Newcastle ▲Sunderland ▼● kazanan takım31.10.2010 Newcastle 5-1 Sunderland: 5-131.10.2010 Newcastle 5-1 Sunderland: 5-15110.201016.01.2011 Sunderland 1-1 Newcastle: 1-116.01.2011 Sunderland 1-1 Newcastle: 1-11120.08.2011 Sunderland 0-1 Newcastle: 1-020.08.2011 Sunderland 0-1 Newcastle: 1-01008.201104.03.2012 Newcastle 1-1 Sunderland: 1-104.03.2012 Newcastle 1-1 Sunderland: 1-11121.10.2012 Sunderland 1-1 Newcastle: 1-121.10.2012 Sunderland 1-1 Newcastle: 1-11110.201214.04.2013 Newcastle 0-3 Sunderland: 0-314.04.2013 Newcastle 0-3 Sunderland: 0-30327.10.2013 Sunderland 2-1 Newcastle: 1-227.10.2013 Sunderland 2-1 Newcastle: 1-21210.201301.02.2014 Newcastle 0-3 Sunderland: 0-301.02.2014 Newcastle 0-3 Sunderland: 0-30321.12.2014 Newcastle 0-1 Sunderland: 0-121.12.2014 Newcastle 0-1 Sunderland: 0-10112.201405.04.2015 Sunderland 1-0 Newcastle: 0-105.04.2015 Sunderland 1-0 Newcastle: 0-10125.10.2015 Sunderland 3-0 Newcastle: 0-325.10.2015 Sunderland 3-0 Newcastle: 0-30310.201520.03.2016 Newcastle 1-1 Sunderland: 1-120.03.2016 Newcastle 1-1 Sunderland: 1-11106.01.2024 Sunderland 0-3 Newcastle: 3-006.01.2024 Sunderland 0-3 Newcastle: 3-03001.202414.12.2025 Sunderland 1-0 Newcastle: 0-114.12.2025 Sunderland 1-0 Newcastle: 0-10122.03.2026 Newcastle 1-2 Sunderland: 1-222.03.2026 Newcastle 1-2 Sunderland: 1-21203.2026
Maç maç goller — en eski solda, koyu renk kazanan
💡 Bu ne demek? Her sütun bir maç: yukarıdaki yeşil kısım soldaki takımın golleri, aşağıdaki mavi kısım rakibin golleri. Koyu renk o maçı kazananı, gri nokta beraberliği gösterir. Böylece hangi dönemde kimin üstün olduğunu tek bakışta görürsünüz. Sözlük →
1-11-1: 4 kez4 kez0-10-1: 3 kez3 kez0-30-3: 3 kez3 kez1-21-2: 2 kez2 kez3-03-0: 1 kez1 kez1-01-0: 1 kez1 kez
En sık skorlar — Newcastle açısından
💡 Bu ne demek? Bu dönemde en sık tekrarlanan skorlar. Skorlar soldaki takım açısından yazılır (2-1 = soldaki takım 2 attı). Sık görülen skor, derbinin genelde nasıl bir maç olduğunu anlatır: 1-0'lar kapalı, 3-2'ler açık oyun demektir. Sözlük →

📅 Sezon sezon

Sezon sezon bakıldığında en gollü sezon 2010-11 oldu (maç başına 4 gol). Newcastle için en iyi sezon 2010-11 (1 galibiyet, 1 beraberlik, 0 mağlubiyet), Sunderland için 2013-14 (2 galibiyet, 0 beraberlik, 0 mağlubiyet). Aşağıdaki grafik ve tablo 8 sezonun tamamını gösteriyor.

NewcastleBeraberlikSunderland2010-112010-11 · Newcastle galibiyeti: 112010-11 · Beraberlik: 112011-122011-12 · Newcastle galibiyeti: 112011-12 · Beraberlik: 112012-132012-13 · Beraberlik: 112012-13 · Sunderland galibiyeti: 112013-142013-14 · Sunderland galibiyeti: 222014-152014-15 · Sunderland galibiyeti: 222015-162015-16 · Beraberlik: 112015-16 · Sunderland galibiyeti: 112023-242023-24 · Newcastle galibiyeti: 112025-262025-26 · Sunderland galibiyeti: 22
Sezon sezon sonuçlar
💡 Bu ne demek? Her satır bir sezon; yeşil, gri ve mavi parçalar o sezonki galibiyet–beraberlik–galibiyet sayıları. Üstünlüğün yıllar içinde nasıl el değiştirdiğini gösterir. Sözlük →
SezonMaçNewcastle GBSunderland GGolOrt.
2010-1121106-24
2011-1221102-11,5
2012-1320111-42,5
2013-1420021-53
2014-1520020-21
2015-1620111-42,5
2023-2411003-03
2025-2620021-32

🎯 Oyun, kartlar ve dakikalar

Detaylı verisi bulunan son 10 derbide maç başına ortalama 2,9 sarı kart gösterildi, toplam 1 kırmızı kart çıktı, 3 penaltı golü kaydedildi, 2 gol kendi kalesine atıldı. Topla oynamada ortalama Newcastle %59 – Sunderland %41; şut ortalaması 14 – 10, isabetli şut 5,2 – 3,4, gol beklentisi (xG) 0,8 – 1,4. Goller en çok 76-90+. dakikalar arasında geldi (8 gol); 76. dakikadan sonra atılan 8 gol (%35) son çeyreğin ağırlığını gösteriyor. 75. dakikada önde olan taraf 6 maçın 4'ünde kazandı, 1 maçta son dakikalarda maçı kaybetti, 1 maçta üstünlüğü beraberliğe çevirdi.

NewcastleSunderlandŞut (ort.)Newcastle · Şut (ort.): 14Sunderland · Şut (ort.): 101410İsabetli şut (ort.)Newcastle · İsabetli şut (ort.): 5,2Sunderland · İsabetli şut (ort.): 3,45,23,4Gol beklentisi xG (ort.)Newcastle · Gol beklentisi xG (ort.): 0,8Sunderland · Gol beklentisi xG (ort.): 1,40,81,4Topla oynama (ort. %)Newcastle · Topla oynama (ort. %): 59Sunderland · Topla oynama (ort. %): 415941Gol (toplam)Newcastle · Gol (toplam): 15Sunderland · Gol (toplam): 211521
Oyun göstergeleri — son 10 derbi ortalaması
💡 Bu ne demek? Son maçların ortalamaları karşılaştırılıyor. 'Gol beklentisi (xG)' satırı, pozisyon kalitesine göre normalde kaç gol beklendiğini söyler; gerçek golden yüksekse takım pozisyon üretiyor ama bitiremiyor demektir. Sözlük →
NewcastleSunderland36Newcastle · 1-15: 11Sunderland · 1-15: 111-15Newcastle · 16-30: 0Sunderland · 16-30: 3316-30Newcastle · 31-45+: 0Sunderland · 31-45+: 4431-45+Newcastle · 46-60: 33Sunderland · 46-60: 1146-60Newcastle · 61-75: 0Sunderland · 61-75: 2261-75Newcastle · 76-90+: 22Sunderland · 76-90+: 6676-90+
Gollerin dakika dağılımı — son 10 derbi
💡 Bu ne demek? Goller 15 dakikalık dilimlere ayrıldı. Hangi dilim yüksekse goller o dakikalarda geliyor. '76-90+' yüksekse derbi son çeyrekte kazanılıyor demektir. Sözlük →
Toplam gol — dakika dilimine göre yoğunluk1-15: 221-1516-30: 3316-3031-45+: 4431-45+46-60: 4446-6061-75: 2261-7576-90+: 8876-90+
Gol ısı şeridi
💡 Bu ne demek? Aynı bilginin renkle gösterimi: koyu yeşil = çok gol, açık yeşil = az gol. Sadece dakika dilimine göre yoğunluk gösterir; sahadaki bölgeyi (ısı haritası) göstermez. Sözlük →
NewcastleSunderland295071Newcastle · 10.2015: 61%Newcastle · 03.2016: 59%Newcastle · 01.2024: 64%Newcastle · 12.2025: 53%Newcastle · 03.2026: 60%Sunderland · 10.2015: 39%Sunderland · 03.2016: 41%Sunderland · 01.2024: 36%Sunderland · 12.2025: 47%Sunderland · 03.2026: 40%04.201310.201302.201412.201404.201510.201503.201601.202412.202503.2026
Topla oynama (%) — maç maç, en eski solda
💡 Bu ne demek? Topla oynama yüzdesi: topun dakika olarak ne kadarı o takımdaydı. Yüksek olması iyi oynamak demek değildir; savunmada kapanan takım az top tutup kazanabilir. Çizgi her maçı ayrı gösterir. Sözlük →
Sarı kartKırmızı kart59Sarı kart · 14.04: 0Kırmızı kart · 14.04: 014.04Sarı kart · 27.10: 0Kırmızı kart · 27.10: 027.10Sarı kart · 01.02: 0Kırmızı kart · 01.02: 001.02Sarı kart · 21.12: 0Kırmızı kart · 21.12: 021.12Sarı kart · 05.04: 0Kırmızı kart · 05.04: 005.04Sarı kart · 25.10: 22Kırmızı kart · 25.10: 1125.10Sarı kart · 20.03: 55Kırmızı kart · 20.03: 020.03Sarı kart · 06.01: 66Kırmızı kart · 06.01: 006.01Sarı kart · 14.12: 99Kırmızı kart · 14.12: 014.12Sarı kart · 22.03: 77Kırmızı kart · 22.03: 022.03
Kartlar — maç maç (🟨 sarı, 🟥 kırmızı)
💡 Bu ne demek? Her maçta çıkan sarı (sarı sütun) ve kırmızı (kırmızı sütun) kart sayısı. Süper Lig'de bir maçta ortalama 4-5 sarı kart normaldir; üstü sert maç demektir. Sözlük →

⚽ Golcüler ve maçın adamları

Son 10 derbinin golcüleri
A. Johnson Sunderland4 golA. Isak Newcastle2 golJ. Defoe Sunderland2 golS. Fletcher Sunderland2 golF. Borini Sunderland2 golA. Gordon Newcastle1 gol
Maçın adamı (en yüksek puan)
Anthony Gordon Newcastle · 22.03.20268.2Malick Thiaw Newcastle · 14.12.20258.0Miguel Almirón Newcastle · 06.01.20248.7Chancel Mbemba Newcastle · 20.03.20167.8Costel Pantilimon Sunderland · 25.10.20158.4

Son 10 maçın en çok gol atan isimleri A. Johnson (Sunderland, 4 gol, 4 farklı maçta), A. Isak (Newcastle, 2 gol), J. Defoe (Sunderland, 2 gol, 2 farklı maçta), S. Fletcher (Sunderland, 2 gol, 2 farklı maçta). Maç puanlarına göre en çok "maçın adamı" seçilen oyuncu Anthony Gordon (Newcastle, 1 kez). En az üç derbide oynayanlar arasında en istikrarlı performans Anthony Gordon'a ait (Newcastle): 3 maçta ortalama 7,4 puan.

🧑‍🏫 Teknik direktör ve hakem karnesi

Teknik direktörTakımMaçGBM
Eddie HoweNewcastle3102
Regis Le BrisSunderland2200
M. BealeSunderland1001
HakemMaçSarı/maçKırmızıPenaltı
A. Taylor1700
P. Bankes1900
C. Pawson1601
Martin Atkinson1500
Robert Madley1211

Teknik direktör karnesi: Eddie Howe (Newcastle) 3 derbide 1 galibiyet, 0 beraberlik, 2 mağlubiyet; Regis Le Bris (Sunderland) 2 derbide 2 galibiyet, 0 beraberlik, 0 mağlubiyet; M. Beale (Sunderland) 1 derbide 0 galibiyet, 0 beraberlik, 1 mağlubiyet.

Hakemler: A. Taylor 1 maç yönetti, maç başına 7 sarı kart; P. Bankes 1 maç yönetti, maç başına 9 sarı kart; C. Pawson 1 maç yönetti, maç başına 6 sarı kart, 1 penaltı; Martin Atkinson 1 maç yönetti, maç başına 5 sarı kart; Robert Madley 1 maç yönetti, maç başına 2 sarı kart, 1 kırmızı, 1 penaltı.

🎭 En dramatik derbiler

13,5Newcastle 1-2 Sunderland
22.03.2026 · 3 gol · öndeki taraf 1 kez değişti · 1 geç gol
analiz →
13,5Sunderland 0-3 Newcastle
06.01.2024 · 3 gol · öndeki taraf 1 kez değişti · 1 geç gol
analiz →
8Sunderland 3-0 Newcastle
25.10.2015 · 3 gol · 1 geç gol · 1 kırmızı
analiz →
5,5Sunderland 2-1 Newcastle
27.10.2013 · 3 gol
analiz →
4,5Newcastle 0-3 Sunderland
01.02.2014 · 3 gol
analiz →

Dram puanı: gol ×1,5 + öndeki tarafın değişmesi ×3 + 85' sonrası gol ×2 + kırmızı kart ×1,5 + geri dönüş 3 + tek farklı gollü maç 1.

Dram endeksi — gol sayısını, liderlik değişimini, 85. dakika sonrası golleri, kırmızı kartları ve geri dönüşleri puanlayan kendi ölçümüz — son yılların en heyecanlı derbisi olarak 22 Mart 2026 tarihli Newcastle 1-2 Sunderland maçını işaret ediyor: 3 gol, öndeki taraf 1 kez değişti, 1 gol 85. dakikadan sonra geldi.

📋 İncelenen 15 maç

TarihMaçSkorİYAnaliz
22.03.2026Newcastle – SunderlandPremier League1-21-0📊
14.12.2025Sunderland – NewcastlePremier League1-00-0📊
06.01.2024Sunderland – NewcastleFA Cup0-30-1📊
20.03.2016Newcastle – SunderlandPremier League1-10-1📊
25.10.2015Sunderland – NewcastlePremier League3-01-0📊
05.04.2015Sunderland – NewcastlePremier League1-01-0📊
21.12.2014Newcastle – SunderlandPremier League0-10-0📊
01.02.2014Newcastle – SunderlandPremier League0-30-2📊
27.10.2013Sunderland – NewcastlePremier League2-11-0📊
14.04.2013Newcastle – SunderlandPremier League0-30-1📊
21.10.2012Sunderland – NewcastlePremier League1-10-1
04.03.2012Newcastle – SunderlandPremier League1-10-1
20.08.2011Sunderland – NewcastlePremier League0-10-0
16.01.2011Sunderland – NewcastlePremier League1-10-0
31.10.2010Newcastle – SunderlandPremier League5-12-0

Bu sayfa her yeni derbiden sonra otomatik yenilenir; sayılar lisanslı veri sağlayıcıdan gelir, yorumlar SkorMerkez Analiz Masası tarafından bu sayılardan üretilir. Bahis oranı veya tavsiyesi içermez.

🔥 Rekabetin daha eski maçlarını Newcastle - Sunderland derbi tarihçesi sayfasında bulabilirsiniz. Diğer analizler: SkorMerkez Analiz.
📱 WhatsApp✈️ Telegram🐦 X

Yöntem: Son 15 resmî maç (lig ve kupa) lisanslı veri sağlayıcıdan alınır; olay, istatistik, kadro ve oyuncu puanı verileri son 10 maç için mevcuttur. Metin, tablo ve grafikler otomatik üretilir, her yeni derbiden sonra güncellenir. Bahis oranı veya tahmin tavsiyesi içermez.

⚽ Tüm canlı skorlar için SkorMerkez'i aç