📊 SkorMerkez Analiz · Derbi Analizi

Sporting - Benfica Derbisi Sayılarla: Son 20 Maçın Analizi

SkorMerkez Analiz Masası · Son maç: 19 Nisan 2026 · Güncelleme: 7 Kasım 2026 · Lizbon Derbisi
ℹ️ Bu analiz maç verilerinden otomatik üretilmiş, SkorMerkez editörünün sorumluluğundadır. Reklam ve bahis ortaklığı yoktur. Yöntem · Sözlük
7Sporting CP galibiyeti
6Beraberlik
7Benfica galibiyeti
2,90Maç başı gol
%35Ev sahibi galibiyeti
2Geri dönüş
SonuçlarEv sahibi avantajıİlk yarıSkorlar ve serilerSezon sezonOyun ve dakikalarGolcülerHoca & hakemDramatik derbilerMaç listesi

Sporting - Benfica rekabetinin 18 Ocak 2020 ile 19 Nisan 2026 arasında oynanan son 20 resmî maçını sayılarla inceledik. Bu dönemde Sporting CP 7 galibiyet alırken Benfica 7 kez kazandı; 6 maç berabere bitti. Toplam 58 gol atıldı (Sporting CP 29, Benfica 29), maç başına ortalama 2,90 gol düştü. Maçların 14 tanesi Primeira Liga, 3 tanesi Taça de Portugal, 2 tanesi Taça da Liga, 1 tanesi Super Cup kapsamında oynandı.

🏆 Sonuç dağılımı

Sporting CP galibiyeti: 7 (%35)Beraberlik: 6 (%30)Benfica galibiyeti: 7 (%35)20maçSporting CP galibiyeti7%35Beraberlik6%30Benfica galibiyeti7%35
Sonuç dağılımı — son 20 derbi
💡 Bu ne demek? Halkanın her dilimi bir sonuç türünün payı. Yeşil ve mavi dilimler birbirine yakınsa rekabet dengeli, biri baskınsa o takım bu dönemde üstün demektir. Sözlük →

🏟️ Ev sahibi avantajı var mı?

20 maçın 7'sinde ev sahibi kazandı, 7'sinde deplasman takımı galip geldi, 6 maç berabere bitti; yani ev sahibi avantajı neredeyse yok; deplasman takımı sık sık sonuç alıyor. Kendi sahasında Sporting CP 10 maçta 4 galibiyet, 2 beraberlik, 4 mağlubiyet aldı; Benfica ise evinde 10 maçta 3 galibiyet, 4 beraberlik, 3 mağlubiyet yaşadı. Sporting CP kalesini 2 maçta, Benfica 3 maçta gole kapattı.

Sporting CPBenficaEvinde galibiyetSporting CP · Evinde galibiyet: 4Benfica · Evinde galibiyet: 343Evinde beraberlikSporting CP · Evinde beraberlik: 2Benfica · Evinde beraberlik: 424Evinde mağlubiyetSporting CP · Evinde mağlubiyet: 4Benfica · Evinde mağlubiyet: 343Deplasmanda galibiyetSporting CP · Deplasmanda galibiyet: 3Benfica · Deplasmanda galibiyet: 434Gol yemeden bitirdiği maçSporting CP · Gol yemeden bitirdiği maç: 2Benfica · Gol yemeden bitirdiği maç: 323
Ev sahibi – deplasman karnesi
💡 Bu ne demek? Her satırda sol çubuk soldaki takımın, sağ çubuk sağdaki takımın sayısı. 'Evinde galibiyet' satırı büyükse takım kendi sahasında güçlü demektir. Neyi göstermez: maçların ne kadar farklı bittiğini. Sözlük →

⏱️ İlk yarı – ikinci yarı

İlk yarı skoru bilinen 20 maçta gollerin 23 tanesi (%40) ilk 45 dakikada, 35 tanesi (%60) ikinci yarıda geldi. Devreye Sporting CP 6, Benfica 5 kez önde girdi; 9 maçta ilk yarı eşit bitti. Devreye önde giren taraf 11 maçın 7'sinde galibiyeti korudu, 2 maçta ise geriden gelinip maç çevrildi — geri dönüş nadir ama mümkün.

Sporting CP devreye önde: 6 (%30)Devre eşit: 9 (%45)Benfica devreye önde: 5 (%25)2geri dönüşSporting CP devreye önde6%30Devre eşit9%45Benfica devreye önde5%25
İlk yarı tablosu — ortadaki sayı: ilk yarıyı önde bitirip kaybedilen maç
💡 Bu ne demek? İlk 45 dakika bitiminde kimin önde olduğunun dağılımı. Ortadaki sayı 'geri dönüş': ilk yarıyı önde kapatıp maçı kaybetme sayısı. Bu sayı yüksekse derbide ilk yarı skoru güvenilir bir işaret değildir. Sözlük →

🔢 Skorlar, seriler ve farklar

En sık görülen sonuç (Sporting CP açısından) 1-2, 3 kez; onu 1-1 (3 kez) izliyor. 10 maç tek golle sonuçlandı, 15 maçta iki takım da gol buldu, 12 maçta üç ve üzeri gol atıldı, 0 maç golsüz bitti. Dönemin en farklı sonucu Benfica 1-3 Sporting CP (25.05.2025).

Benfica son 3 derbide yenilmedi. Son derbi 19.04.2026 tarihinde Benfica lehine 2-1 skorla bitti. Bu 20 maçlık dönemde en uzun yenilmezlik serisi Sporting CP tarafında 7 maç (Benfica en fazla 4).

Sporting CP ▲Benfica ▼● kazanan takım18.01.2020 Sporting CP 0-2 Benfica: 0-218.01.2020 Sporting CP 0-2 Benfica: 0-20201.202025.07.2020 Benfica 2-1 Sporting CP: 1-225.07.2020 Benfica 2-1 Sporting CP: 1-21202.02.2021 Sporting CP 1-0 Benfica: 1-002.02.2021 Sporting CP 1-0 Benfica: 1-01002.202115.05.2021 Benfica 4-3 Sporting CP: 3-415.05.2021 Benfica 4-3 Sporting CP: 3-43404.12.2021 Benfica 1-3 Sporting CP: 3-104.12.2021 Benfica 1-3 Sporting CP: 3-13112.202129.01.2022 Benfica 1-2 Sporting CP: 2-129.01.2022 Benfica 1-2 Sporting CP: 2-12117.04.2022 Sporting CP 0-2 Benfica: 0-217.04.2022 Sporting CP 0-2 Benfica: 0-20204.202215.01.2023 Benfica 2-2 Sporting CP: 2-215.01.2023 Benfica 2-2 Sporting CP: 2-22221.05.2023 Sporting CP 2-2 Benfica: 2-221.05.2023 Sporting CP 2-2 Benfica: 2-22205.202312.11.2023 Benfica 2-1 Sporting CP: 1-212.11.2023 Benfica 2-1 Sporting CP: 1-21229.02.2024 Sporting CP 2-1 Benfica: 2-129.02.2024 Sporting CP 2-1 Benfica: 2-12102.202402.04.2024 Benfica 2-2 Sporting CP: 2-202.04.2024 Benfica 2-2 Sporting CP: 2-22206.04.2024 Sporting CP 2-1 Benfica: 2-106.04.2024 Sporting CP 2-1 Benfica: 2-12104.202429.12.2024 Sporting CP 1-0 Benfica: 1-029.12.2024 Sporting CP 1-0 Benfica: 1-01011.01.2025 Sporting CP 1-1 Benfica: 1-111.01.2025 Sporting CP 1-1 Benfica: 1-11101.202510.05.2025 Benfica 1-1 Sporting CP: 1-110.05.2025 Benfica 1-1 Sporting CP: 1-11125.05.2025 Benfica 1-3 Sporting CP: 3-125.05.2025 Benfica 1-3 Sporting CP: 3-13105.202531.07.2025 Sporting CP 0-1 Benfica: 0-131.07.2025 Sporting CP 0-1 Benfica: 0-10105.12.2025 Benfica 1-1 Sporting CP: 1-105.12.2025 Benfica 1-1 Sporting CP: 1-11112.202519.04.2026 Sporting CP 1-2 Benfica: 1-219.04.2026 Sporting CP 1-2 Benfica: 1-212
Maç maç goller — en eski solda, koyu renk kazanan
💡 Bu ne demek? Her sütun bir maç: yukarıdaki yeşil kısım soldaki takımın golleri, aşağıdaki mavi kısım rakibin golleri. Koyu renk o maçı kazananı, gri nokta beraberliği gösterir. Böylece hangi dönemde kimin üstün olduğunu tek bakışta görürsünüz. Sözlük →
1-21-2: 3 kez3 kez1-11-1: 3 kez3 kez2-12-1: 3 kez3 kez2-22-2: 3 kez3 kez3-13-1: 2 kez2 kez1-01-0: 2 kez2 kez
En sık skorlar — Sporting CP açısından
💡 Bu ne demek? Bu dönemde en sık tekrarlanan skorlar. Skorlar soldaki takım açısından yazılır (2-1 = soldaki takım 2 attı). Sık görülen skor, derbinin genelde nasıl bir maç olduğunu anlatır: 1-0'lar kapalı, 3-2'ler açık oyun demektir. Sözlük →

📅 Sezon sezon

Sezon sezon bakıldığında en gollü sezon 2020-21 oldu (maç başına 4 gol). Sporting CP için en iyi sezon 2024-25 (2 galibiyet, 2 beraberlik, 0 mağlubiyet), Benfica için 2019-20 (2 galibiyet, 0 beraberlik, 0 mağlubiyet). Aşağıdaki grafik ve tablo 7 sezonun tamamını gösteriyor.

Sporting CPBeraberlikBenfica2019-202019-20 · Benfica galibiyeti: 222020-212020-21 · Sporting CP galibiyeti: 112020-21 · Benfica galibiyeti: 112021-222021-22 · Sporting CP galibiyeti: 222021-22 · Benfica galibiyeti: 112022-232022-23 · Beraberlik: 222023-242023-24 · Sporting CP galibiyeti: 222023-24 · Beraberlik: 112023-24 · Benfica galibiyeti: 112024-252024-25 · Sporting CP galibiyeti: 222024-25 · Beraberlik: 222025-262025-26 · Beraberlik: 112025-26 · Benfica galibiyeti: 22
Sezon sezon sonuçlar
💡 Bu ne demek? Her satır bir sezon; yeşil, gri ve mavi parçalar o sezonki galibiyet–beraberlik–galibiyet sayıları. Üstünlüğün yıllar içinde nasıl el değiştirdiğini gösterir. Sözlük →
SezonMaçSporting CP GBBenfica GGolOrt.
2019-2020021-42,5
2020-2121014-44
2021-2232015-43
2022-2320204-44
2023-2442117-63,3
2024-2542206-32,3
2025-2630122-42

🎯 Oyun, kartlar ve dakikalar

Detaylı verisi bulunan son 10 derbide maç başına ortalama 6,3 sarı kart gösterildi, toplam 3 kırmızı kart çıktı, 16 penaltı golü kaydedildi. Topla oynamada ortalama Sporting CP %51 – Benfica %49; şut ortalaması 12,8 – 12,9, isabetli şut 4,3 – 3,6, gol beklentisi (xG) 0,9 – 1,4. Goller en çok 76-90+. dakikalar arasında geldi (18 gol); 76. dakikadan sonra atılan 18 gol (%47) son çeyreğin ağırlığını gösteriyor. 75. dakikada önde olan taraf 4 maçın 3'ünde kazandı, 1 maçta son dakikalarda maçı kaybetti.

Sporting CPBenficaŞut (ort.)Sporting CP · Şut (ort.): 12,8Benfica · Şut (ort.): 12,912,812,9İsabetli şut (ort.)Sporting CP · İsabetli şut (ort.): 4,3Benfica · İsabetli şut (ort.): 3,64,33,6Gol beklentisi xG (ort.)Sporting CP · Gol beklentisi xG (ort.): 0,9Benfica · Gol beklentisi xG (ort.): 1,40,91,4Topla oynama (ort. %)Sporting CP · Topla oynama (ort. %): 51Benfica · Topla oynama (ort. %): 495149Gol (toplam)Sporting CP · Gol (toplam): 29Benfica · Gol (toplam): 292929
Oyun göstergeleri — son 10 derbi ortalaması
💡 Bu ne demek? Son maçların ortalamaları karşılaştırılıyor. 'Gol beklentisi (xG)' satırı, pozisyon kalitesine göre normalde kaç gol beklendiğini söyler; gerçek golden yüksekse takım pozisyon üretiyor ama bitiremiyor demektir. Sözlük →
Sporting CPBenfica510Sporting CP · 1-15: 44Benfica · 1-15: 01-15Sporting CP · 16-30: 11Benfica · 16-30: 3316-30Sporting CP · 31-45+: 11Benfica · 31-45+: 1131-45+Sporting CP · 46-60: 33Benfica · 46-60: 3346-60Sporting CP · 61-75: 11Benfica · 61-75: 3361-75Sporting CP · 76-90+: 1010Benfica · 76-90+: 8876-90+
Gollerin dakika dağılımı — son 10 derbi
💡 Bu ne demek? Goller 15 dakikalık dilimlere ayrıldı. Hangi dilim yüksekse goller o dakikalarda geliyor. '76-90+' yüksekse derbi son çeyrekte kazanılıyor demektir. Sözlük →
Toplam gol — dakika dilimine göre yoğunluk1-15: 441-1516-30: 4416-3031-45+: 2231-45+46-60: 6646-6061-75: 4461-7576-90+: 181876-90+
Gol ısı şeridi
💡 Bu ne demek? Aynı bilginin renkle gösterimi: koyu yeşil = çok gol, açık yeşil = az gol. Sadece dakika dilimine göre yoğunluk gösterir; sahadaki bölgeyi (ısı haritası) göstermez. Sözlük →
Sporting CPBenfica335067Sporting CP · 02.2024: 48%Sporting CP · 04.2024: 51%Sporting CP · 04.2024: 49%Sporting CP · 12.2024: 45%Sporting CP · 01.2025: 49%Sporting CP · 05.2025: 39%Sporting CP · 05.2025: 59%Sporting CP · 12.2025: 59%Sporting CP · 04.2026: 61%Benfica · 02.2024: 52%Benfica · 04.2024: 49%Benfica · 04.2024: 51%Benfica · 12.2024: 55%Benfica · 01.2025: 51%Benfica · 05.2025: 61%Benfica · 05.2025: 41%Benfica · 12.2025: 41%Benfica · 04.2026: 39%02.202404.202404.202412.202401.202505.202505.202507.202512.202504.2026
Topla oynama (%) — maç maç, en eski solda
💡 Bu ne demek? Topla oynama yüzdesi: topun dakika olarak ne kadarı o takımdaydı. Yüksek olması iyi oynamak demek değildir; savunmada kapanan takım az top tutup kazanabilir. Çizgi her maçı ayrı gösterir. Sözlük →
Sarı kartKırmızı kart611Sarı kart · 29.02: 66Kırmızı kart · 29.02: 029.02Sarı kart · 02.04: 55Kırmızı kart · 02.04: 002.04Sarı kart · 06.04: 1111Kırmızı kart · 06.04: 1106.04Sarı kart · 29.12: 55Kırmızı kart · 29.12: 029.12Sarı kart · 11.01: 22Kırmızı kart · 11.01: 011.01Sarı kart · 10.05: 77Kırmızı kart · 10.05: 1110.05Sarı kart · 25.05: 66Kırmızı kart · 25.05: 025.05Sarı kart · 31.07: 1111Kırmızı kart · 31.07: 031.07Sarı kart · 05.12: 77Kırmızı kart · 05.12: 1105.12Sarı kart · 19.04: 33Kırmızı kart · 19.04: 019.04
Kartlar — maç maç (🟨 sarı, 🟥 kırmızı)
💡 Bu ne demek? Her maçta çıkan sarı (sarı sütun) ve kırmızı (kırmızı sütun) kart sayısı. Süper Lig'de bir maçta ortalama 4-5 sarı kart normaldir; üstü sert maç demektir. Sözlük →

⚽ Golcüler ve maçın adamları

Son 10 derbinin golcüleri
1 V. Gyökeres Sporting CP4 golGeny Catamo Sporting CP3 golA. Schjelderup Benfica2 golRafa Silva Benfica2 golP. Goncalves Sporting CP2 golC. Harder Sporting CP2 gol
Maçın adamı (en yüksek puan)
Hidemasa Morita Sporting CP · 19.04.20267.9Georgiy Sudakov Benfica · 05.12.20257.3Viktor Gyökeres Sporting CP · 25.05.20258.2Florentino Luís Benfica · 10.05.20257.5Tomás Araújo Benfica · 11.01.20257.7Orkun Kökçü Benfica · 29.12.20248.0

Son 10 maçın en çok gol atan isimleri 1 V. Gyökeres (Sporting CP, 4 gol, 3 farklı maçta), Geny Catamo (Sporting CP, 3 gol, 2 farklı maçta), A. Schjelderup (Benfica, 2 gol, 2 farklı maçta), Rafa Silva (Benfica, 2 gol, 2 farklı maçta). Maç puanlarına göre en çok "maçın adamı" seçilen oyuncu Viktor Gyökeres (Sporting CP, 2 kez). En az üç derbide oynayanlar arasında en istikrarlı performans Viktor Gyökeres'a ait (Sporting CP): 7 maçta ortalama 7,7 puan.

Sporting CPBenficaViktor Gyökeres (7)Viktor Gyökeres (7): 7.7 puan, ort. dk7.7Orkun Kökçü (5)Orkun Kökçü (5): 7.4 puan, ort. dk7.4Sebastián Coates (3)Sebastián Coates (3): 7.3 puan, ort. dk7.3Ángel Di María (6)Ángel Di María (6): 7.2 puan, ort. dk7.2Morten Hjulmand (9)Morten Hjulmand (9): 7.2 puan, ort. dk7.2João Neves (3)João Neves (3): 7.2 puan, ort. dk7.2Alexander Bah (4)Alexander Bah (4): 7.2 puan, ort. dk7.2Gonçalo Inácio (6)Gonçalo Inácio (6): 7.1 puan, ort. dk7.1
En istikrarlı oyuncular — en az 3 derbide ortalama puan (parantez: maç sayısı)
💡 Bu ne demek? En az üç derbide oynayan oyuncuların ortalama maç puanı. 6,5 ortalama, 7 ve üstü iyi, 8 ve üstü çok iyi sayılır. Tek maçta parlayan değil, her derbide iyi oynayan isimler burada öne çıkar. Sözlük →

🧑‍🏫 Teknik direktör ve hakem karnesi

Teknik direktörTakımMaçGBM
Rui BorgesSporting CP7232
Bruno Miguel Silva do NascimentoBenfica5122
Rúben AmorimSporting CP3210
R. SchmidtBenfica3012
Jose MourinhoBenfica2110
HakemMaçSarı/maçKırmızıPenaltı
João Pedro Pinheiro34,7114
Fábio Veríssimo25,500
J. Pinheiro1301
Antonio Nobre1710
Fábio José Costa Veríssimo11100

Teknik direktör karnesi: Rui Borges (Sporting CP) 7 derbide 2 galibiyet, 3 beraberlik, 2 mağlubiyet; Bruno Miguel Silva do Nascimento (Benfica) 5 derbide 1 galibiyet, 2 beraberlik, 2 mağlubiyet; Rúben Amorim (Sporting CP) 3 derbide 2 galibiyet, 1 beraberlik, 0 mağlubiyet; R. Schmidt (Benfica) 3 derbide 0 galibiyet, 1 beraberlik, 2 mağlubiyet; Jose Mourinho (Benfica) 2 derbide 1 galibiyet, 1 beraberlik, 0 mağlubiyet.

Hakemler: João Pedro Pinheiro 3 maç yönetti, maç başına 4,7 sarı kart, 1 kırmızı, 14 penaltı; Fábio Veríssimo 2 maç yönetti, maç başına 5,5 sarı kart; J. Pinheiro 1 maç yönetti, maç başına 3 sarı kart, 1 penaltı; Antonio Nobre 1 maç yönetti, maç başına 7 sarı kart, 1 kırmızı; Fábio José Costa Veríssimo 1 maç yönetti, maç başına 11 sarı kart.

🎭 En dramatik derbiler

58,5Sporting CP 1-1 Benfica
11.01.2025 · 15 gol · öndeki taraf 2 kez değişti · 13 geç gol
analiz →
18Benfica 1-3 Sporting CP
25.05.2025 · 4 gol · öndeki taraf 1 kez değişti · 3 geç gol
analiz →
9Sporting CP 2-1 Benfica
06.04.2024 · 3 gol · 1 geç gol · 1 kırmızı
analiz →
7,5Sporting CP 1-2 Benfica
19.04.2026 · 3 gol · 1 geç gol
analiz →
7Benfica 2-2 Sporting CP
02.04.2024 · 4 gol
analiz →

Dram puanı: gol ×1,5 + öndeki tarafın değişmesi ×3 + 85' sonrası gol ×2 + kırmızı kart ×1,5 + geri dönüş 3 + tek farklı gollü maç 1.

Dram endeksi — gol sayısını, liderlik değişimini, 85. dakika sonrası golleri, kırmızı kartları ve geri dönüşleri puanlayan kendi ölçümüz — son yılların en heyecanlı derbisi olarak 11 Ocak 2025 tarihli Sporting CP 1-1 Benfica maçını işaret ediyor: 15 gol, öndeki taraf 2 kez değişti, 13 gol 85. dakikadan sonra geldi.

📋 İncelenen 20 maç

TarihMaçSkorİYAnaliz
19.04.2026Sporting CP – BenficaPrimeira Liga1-20-1📊
05.12.2025Benfica – Sporting CPPrimeira Liga1-11-1📊
31.07.2025Sporting CP – BenficaSuper Cup0-10-0📊
25.05.2025Benfica – Sporting CPTaça de Portugal1-30-0📊
10.05.2025Benfica – Sporting CPPrimeira Liga1-10-1📊
11.01.2025Sporting CP – BenficaTaça da Liga1-11-1📊
29.12.2024Sporting CP – BenficaPrimeira Liga1-01-0📊
06.04.2024Sporting CP – BenficaPrimeira Liga2-11-1📊
02.04.2024Benfica – Sporting CPTaça de Portugal2-20-0📊
29.02.2024Sporting CP – BenficaTaça de Portugal2-11-0📊
12.11.2023Benfica – Sporting CPPrimeira Liga2-10-1
21.05.2023Sporting CP – BenficaPrimeira Liga2-22-0
15.01.2023Benfica – Sporting CPPrimeira Liga2-21-1
17.04.2022Sporting CP – BenficaPrimeira Liga0-20-1
29.01.2022Benfica – Sporting CPTaça da Liga1-21-0
04.12.2021Benfica – Sporting CPPrimeira Liga1-30-1
15.05.2021Benfica – Sporting CPPrimeira Liga4-33-1
02.02.2021Sporting CP – BenficaPrimeira Liga1-00-0
25.07.2020Benfica – Sporting CPPrimeira Liga2-11-0
18.01.2020Sporting CP – BenficaPrimeira Liga0-20-0

Bu sayfa her yeni derbiden sonra otomatik yenilenir; sayılar lisanslı veri sağlayıcıdan gelir, yorumlar SkorMerkez Analiz Masası tarafından bu sayılardan üretilir. Bahis oranı veya tavsiyesi içermez.

🔥 Rekabetin daha eski maçlarını Sporting - Benfica derbi tarihçesi sayfasında bulabilirsiniz. Diğer analizler: SkorMerkez Analiz.
📱 WhatsApp✈️ Telegram🐦 X

Yöntem: Son 20 resmî maç (lig ve kupa) lisanslı veri sağlayıcıdan alınır; olay, istatistik, kadro ve oyuncu puanı verileri son 10 maç için mevcuttur. Metin, tablo ve grafikler otomatik üretilir, her yeni derbiden sonra güncellenir. Bahis oranı veya tahmin tavsiyesi içermez.

📱SkorMerkez uygulamasını indirReklamsız, bahissiz canlı skor · gol ve maç başı bildirimi · AndroidGoogle Play ▶⚽ Tüm canlı skorlar için SkorMerkez'i aç